Redhand

Co łączy Speedy Gonzales'a i strony internetowe Redhand ?


Co łączy Speedy Gonzales'a i strony internetowe Redhand ?

Nie ulega wątpliwości, iż coraz więcej czasu spędzamy w sieci. W tym czasie przeglądamy strony, dokonujemy zakupów w sklepach internetowych, czy też udzielamy się na portalach społecznościowych. Poszukując informacji lub produktów zależy nam na jak najszybszym odnalezieniu interesującej nas treści, jak również późniejszym, sprawnym przeglądaniu zawartości witryny, na którą trafiliśmy. Nikt z nas nie lubi gdy zbyt długo trzeba oczekiwać na wczytanie strony. Tracimy wtedy cenny czas i często zamykamy stronę, szukając innej z podobna treścią, działającą sprawniej. O ile właściciel np. bloga nie odczuje finansowo spadku oglądalności, o tyle właściciele sklepów internetowych taką stratę klienta mogą odczuć już dosyć mocno. Po pierwsze klient rezygnując z przeglądania oferty sklepu pozbawia sprzedawcę zarobku, po drugie generuje dodatkowe koszty, jeśli np. trafił na stronę poprzez linki sponsorowane Google AdWords lub z różnego rodzaju „porównywarek cen" (Ceneo, Nokaut itp.), gdzie każde kliknięcie jest płatne. Należy zdać sobie sprawę, jak ważna jest prędkość wczytywania stron internetowych jeśli strona/sklep ma nam generować przychody.

   Strony czy też sklepy internetowe, które wykonuje Redhand i które utrzymywane są na naszych serwerach, są zoptymalizowane praktycznie w każdej warstwie gotowego środowiska, w którym pracują. Chodzi tu o szereg usprawnień, które sumując się dają niebagatelny efekt jeśli chodzi o prędkość działania i „user expirience”.

Wyszczególnić tutaj można:

  • szybie łącze internetowe do naszych serwerów o przepustowości 200 Mbps
  • architektura oprogramowania naszych systemów CMS pozbawiona nadmiarowości, zbędnych modułów i dopasowana ściśle (jak garnitur szyty na miarę) do potrzeb zadania, jakie ma wykonywać
  • dbałość o ciągłość aktualizacji oprogramowania wykorzystywanego na serwerach w celu poprawienia wydajności, zwiększenia stabilności oraz bezpieczeństwa
  • poprawny projekt bazy danych, wykorzystujący indeksy założone na potrzeby kluczowych zapytań SQL
  • cache przechowujący prekompilowane skrypty php w postaci bytecode'u do późniejszego wykorzystania, oszczędzając w ten sposób procesor i przyspieszając w znaczący sposób czas wykonywania skryptów php
  • oprogramowanie serwera www Nginx, będące w tym momencie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, natomiast niedostępnym u większość firm oferujących usługi hostingowe w Polsce. 

   Warto napisać w tym miejscu nieco więcej o serwerze Nginx.
Według statystyk prowadzonych przez Netcraft http://news.netcraft.com/archives/2014/01/03/january-2014-web-server-survey.html, serwer Nginx zajmuje obecnie trzecie miejsce na rynku z udziałem 14,40% pod względem ilości obsługiwanych stron na świecie (ok. 124 mln. stron). Wśród tych milionów znajdują się strony klientów korzystających z naszych usług hostingowych.
   Statystyki te prezentują się jeszcze lepiej, jeśli zawęzimy liczbę stron do 1 miliona największych witryn w sieci. W takim zestawieniu Nginx zajmuje drugie miejsce z udziałem prawie 16%. Wystarczy wymienić w tym miejscu witryny takie jak: facebook.com, groupon.com, dropbox.com. 

Fenomen serwera Nginx polega na:

  • niespotykanej wydajności, którą zawdzięcza zupełnie innemu podejściu do wykorzystania zasobów i obsługi zapytań http (http://www.aosabook.org/en/nginx.html) w porównaniu do przestarzałej architektury (rodem z lat 90'tych) serwera Apache, który dominuje na polskich hostingach
  • niesamowitej elastyczności
  • prostej konfiguracji
  • bogatym zestawie modułów
  • świetnej społeczności wokół projektu oraz wsparciu jakie ona daje

   Do całej powyższej listy usprawnień jakie poczyniliśmy, aby strony internetowe naszych klientów wczytywały się jeszcze szybciej, dodaliśmy ostatnimi czasy implementację protokołu SPDY/2 (wymawiane "speedy", po polsku "spidi").
Pierwsze skojarzenie z postacią z kreskówki - Speedy Gonzales, jest jak najbardziej uzasadnione. Zadaniem nowego protokołu zaproponowanego przez Google jest zwiększenie prędkości wczytywania stron internetowych głównie poprzez wykorzystanie priorytetyzacji i multipleksacji. Dzięki temu rozwiązaniu transfer wielu plików (np. fotografie produktów w sklepie internetowym) odbywa się naraz z wykorzystaniem jednego połączenia TCP i nie generuje dodatkowych żądań HTTP, co odciąża serwer, przeglądarkę użytkownika oraz sieć. Dodatkowo wszystkie transmisje są szyfrowane, gdyż cała implementacji opiera się na wykorzystaniu TLS.
W przeciwieństwie do klasycznego HTTP nagłówki są kompresowane co generuje mniejszy transfer oraz mniejszą ilość danych do przesłania.

Obecnie kilka z wiodących na rynku przeglądarek posiada wsparcie dla obsługi SPDY

  • Google Chrome/Chromium
  • Firefox od wersji 13
  • Opera od wersji 12.10
  • Internet Explorer 11 dodał wsparcie dla wersji SPDY/3 ale nie dla Windows 7
  • Android Browser od wersji 3.0
  • Opera Mobile od wersji 12.1
  • Chrome for Android 32.0
  • Firefox for Android 25

W najbliższej przyszłości planujemy aktualizację SPDY do najnowszej wersji z numerkiem 3.

Już teraz dwa największe sklepy internetowe hostowane na naszych serwerach korzystają z akceleracji jaką oferuje SPDY.

Aby nie być gołosłownym, zapraszamy do zweryfikowania poprawnej konfiguracji  pod adresem:
http://spdycheck.org/#sklep-karnisze.net

Zapraszamy również do odwiedzania powyższych sklepów np. z przeglądarki Google Chrome i cieszenia oka (i nerwów :)) responsywnością i prędkością działania.

Autor: Michał Grabowski